Referentni broj: EUWP. 6. – 5.2.6.
Fondacija INFOHOUSE Sarajevo i Fondacija “Lara” Bijeljina raspisuju Javni poziv za izbor eksperta/ekspertice za pružanje usluge izrade Analize zakona o ravnopravnosti spolova BiH i drugih relevantnih zakona/podzakonskih akata vezanih za ravnopravnost spolova na tržištu rada, a u korelaciji sa nadolazećom EU direktivom o korporativnoj održivosti. Analiza je dio aktivnosti u okviru projekta „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada,“ finansiranog od strane Evropske unije.
1. Pozicija: Ekspert/ekspertica
2.Broj ekspertskih dana: Deset (10)
3.Mjesto izvođenja: Bosna i Hercegovina
4.Naziv projekta: „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“
5.Trajanje projekta: februar 2023 – 31. juli 2025
6.Period realizacije aktivnosti: 25.mart 2024. – 25.aprila 2024. godine
7.POZADINA PROBLEMA
Projekat „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“ implementira Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva u saradnji s Fondacijom “Lara” iz Bijeljine, a finansira Evropska unija. Iako žene u Bosni i Hercegovini čine 50,9 % stanovništva (u poređenju s 49,1 % muškaraca), njihovo učešće u plaćenom radu je značajno niže (udio ženske populacije među nezaposlenim iznosi 57,5% – 213,936). Agencija za ravnopravnost spolova BiH navodi da postoji „vidljiva razlika u platama između muškaraca i žena – razlike u satnici se procjenjuju na 9% na štetu žena“. Djevojke i žene su često izložene direktnoj diskriminaciji pri zapošljavanju – postavljaju im se nedopustiva pitanja o planiranju porodice i mogućoj trudnoći. Isto tako 40% žena je izloženo nekoj vrsti seksualnog uznemiravanja na poslu.Žene se na tržištu rada suočavaju s višestrukom diskriminacijom (uključujući, ali ne ograničavajući se na seksualno uznemiravanje, potplaćenost, umanjenje porodiljskih prava, itd.) i nemaju lako dostupnu institucionalnu podršku ili mehanizam zaštite od diskiminacije po osnovu pola. Privredni subjekti ne provode pozitivno BiH zakonodavstvo u oblasti ravnopravnosti polova i zaštite od diskriminacije a kontrole relevantnih inspekcija (tj. inspekcije rada) su nedovoljno efikasne.
8.CILJ PROJEKTA
Opšti cilj ovog projekta za period implementacije (2023-2025) je doprinijeti smanjenju diskriminacije žena na tržištu rada promovišući i štiteći ekonomska i socijalna prava žena i jačajući proces EU integracija. Projektnim aktivnostima će se unaprijediti ravnopravnost spolova u radu u 10 preduzeća u BiH, čime će se stvoriti bolje radno okruženje za najmanje 200 zaposlenih žena. Također, razvit će se i učiniti dostupnim IT alat za prijavu kršenja radnih ljudskih prava u odnosu na zakonodavstvo BiH, kao mjeru u stvarnom vremenu za zaštitu i sprječavanje diskriminacije žena na tržištu rada, koja ima veliki potencijal za daljnje širenje u preduzećima diljem BiH.
9.OPIS ZADATKA
Ekspert treba provesti sveobuhvatnu kvalitativnu analizu sadržaja i provedbe praksi Zakona o ravnopravnosti spolova BiH i drugih politika usmjerenih na jačanje ravnopravnosti spolova u tržištu rada, a u skladu s nadolazećom EU Direktivom o dubinskoj procjeni održivosti poduzeća. Analiza gore navedenih zakonskih akata će kroz prikupljene podatke i stavove relevantnih sudionika, procijeniti razinu provedbe i učinkovitosti ove direktive. Nalazi i preporuke analize će biti verifikovani kroz konsultacije sa ključnim akterima iz oblasti rodne ravnopravnosti i EU integracija.
Analiza će služiti i kao vodič projektnom timu za pripremu prijedloga izmjena i dopuna ZORS-a I dr. s ciljem trajnog unaprjeđenja zakonodavnih i poslovnih politika u skladu sa standardima poštivanja ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.
10.VRIJEDNOST PONUDE I PLAĆANJE
Vrijednost ponude je maksimalno 2.000,00 eura bruto.
Isplata za rad po ovom pozivu će biti definisana Ugovorom, a plaćanje se vrši u skladu sa poreskom politikom Federacije BiH.
11.VREMENSKI OKVIR I VRIJEDNOST PONUDE
Angažovani treneri/trenerice će vršiti uslugu u periodu od 25.marta 2024. do 25.aprila 2024. godine.
12.KO SE MOŽE PRIJAVITI NA POZIV?
Na javni poziv se mogu prijaviti fizička lica, agencije/organizacije ili firme
Kvalifikacije i vještine:
Univerzitetsko obrazovanje u oblasti društvenih i/ili pravnih nauka
Opšte i posebno profesionalno iskustvo:
Najmanje 7 godina profesionalnog iskustva u oblasti ljudskih prava, naročito izradi mehanizama za ostvarivanje rodne ravnopravnosti;.
Poznavanje EU i domaćeg zakonodavnog okvira naročito u sferi rodne ravnopravnosti.
Ponude će biti ocjenjivanr uzimajući u obzir opšte i posebne kriterije, iskustva i prethodne reference.
13.METODA PODNOŠENJA
Svi zainteresovani eksperti/ice prijave dostavljaju na BHS jezicima. Prijave sadrže: CV/reference sa detaljnim informacijama o relevantnom iskustvu, popis prethodno realizovanih poslova, specifikaciju zadatka iz javnog poziva i cijenu usluge, kao I 3 kontakta za reference.
Ponuda obavezno treba sadržati naslov “Referentni broj: EUWP – 5.2.6.” i šalje se na sljedeću e-adresu: zafir@infohouse.ba, ili dostavlja lično na adresu Fondacije Infohouse, Valtera Perića 16, 71000 Sarajevo.
Rok za dostavljanje ponude je najkasnije 22.03.2024. godine do 17:00 sati s naznakom predmeta: EUWP – 5.2.6. Prijava za eksperta/icu.