Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

JAVNI POZIV ZA IZBOR EKSPERTA/ICE ZA IZRADU TRANSFORMATIVNIH POLITIKA ZA LJUDSKA PRAVA U POSLOVNIM SUBJEKTIMA PRIJAVITE SE ZA UČEŠĆE U PROJEKTU “JAČANJE RAVNOPRAVNOSTI SPOLOVA NA TRŽIŠTU RADA”

Referentni broj: CF4.4/24

Fondacija INFOHOUSE Sarajevo raspisuje Javni poziv za izbor eksperta/icu za pružanje usluge  “Priprema i izrada integrativnih i transformativnih akcija (e.g. politike, protokoli, mehanizmi, gender akcioni planovi i sl) u okviru projekta „ Jačanje ravnopravnosti spolova na tržištu rada”.. Projekat finansira Fond za lokalne inicijative Kanade CFLI. Projekat finansira Fond za lokalne inicijative Kanade CFLI.

Pozicija: Ekspert/ekspertica

  1. Broj ekspertskih dana: Dvadeset (20)
  2. Mjesto izvođenja: Bosna i Hercegovina
  3. Naziv projekta:  „ Jačanje ravnopravnosti spolova na tržištu rada
  4. Trajanje projekta:  Septembar 2024 – februar 2025
  5. Period realizacije aktivnosti: 01.2025 – 21.02.2025.

 

 POZADINA PROBLEMA

Žene u Bosni I Hercegovini su često izložene direktnoj diskriminaciji pri zapošljavanju , ali nemaju institucionalnu podršku niti mehanizme zaštite na raspolagannju.

Iako žene u Bosni i Hercegovini čine 50,9 % stanovništva (u poređenju s 49,1 % muškaraca), njihovo učešće u plaćenom radu je značajno niže (udio ženske populacije među nezaposlenim iznosi 57,5% – 213,936). Agencija za ravnopravnost spolova BiH navodi da postoji „vidljiva razlika u platama između muškaraca i žena – razlike u satnici se procjenjuju na 9% na štetu žena“. Djevojke i žene su često izložene direktnoj diskriminaciji pri zapošljavanju – postavljaju im se nedopustiva pitanja o planiranju porodice i mogućoj trudnoći. Isto tako 40% žena je izloženo nekoj vrsti seksualnog uznemiravanja na poslu.
Žene se na tržištu rada suočavaju s višestrukom diskriminacijom (uključujući, ali ne ograničavajući se na seksualno uznemiravanje, potplaćenost, umanjenje porodiljskih prava, itd.) i nemaju lako dostupnu institucionalnu podršku ili mehanizam zaštite od diskiminacije po osnovu pola. Privredni subjekti ne provode pozitivno BiH zakonodavstvo u oblasti ravnopravnosti polova  i zaštite od diskriminacije a  kontrole relevantnih inspekcija (tj. inspekcije rada) su nedovoljno efikasne.

 

CILJ PROJEKTA

Ovim projektom INFOHOUSE namjerava smanjiti diskriminaciju žena na tržištu rada promocijom i zaštitom ekonomskih i socijalnih prava žena te poticanjem procesa integracije ljudskih prava u poslovne prakse.

Podciljevi su:

  • Navesti radnje koje ugrožavaju ljudska prava žena na radnom mjestu;
  • Osigurati platformu za kompanije da poboljšaju svoje mehanizme promocije i zaštite prava žena i usvajanja antidiskriminacijskih praksi;
  • Omogućiti javnosti uvid u slučajeve kršenja ljudskih prava/rodno uvjetovanog nasilja i mjere zaštite.

Očekivani rezultati:

  • Identificirani skriveni slučajevi diskriminacije i rodno uvjetovanog zlostavljanja žena na radnom mjestu
  • Unaprijeđeni antidiskriminacijski mehanizmi i zaštita žena u najmanje 5 kompanija
  • Pokrenuti odgovarajuće reakcije poslovne zajednice u BiH.

Na tehničkom nivou, projekt će poboljšati ravnopravnost spolova u 5 kompanija u BiH stvaranjem boljeg radnog okruženja za najmanje 100 zaposlenih žena koje će poslužiti kao pozitivan primjer ostalima u kompanijama širom BiH. Također, usvojeni interni akti angažiranih kompanija će pružiti institucionalnu podršku ženama u radu ali i poboljšati imidž kompanija na tržištu. Na ekonomski nivo se može uticati kratkoročno kroz poboljšanje društvene odgovornosti poslovnog okruženja.

Od eksperta/ice se očekuje da:

  • Na osnovu dostavljenih analiza potreba poslovnih subjekata i informativnog razgovora izradi metodologiju i plan rada na izradi trasformativnih politika za projektne poslovne subjekte
  • Održi do 10 radnih sastanaka s preduzećima (2 po subjektu) online ili offline tokom pripreme, izrade i monitoring procesa;
  • U dogovoru sa subjektom i nositeljima projekta izraditi u nacrtu dokument, a po komentarima i finalizirati transformativni (impact management) plan za svaki poslovni subjekt. Primjer takvog plana jeste Gender akcioni plan.
  • Po izradi dokumenta isti prezentirati poslovnom subjektu na uvid i eventualne komentare.

VRIJEDNOST PONUDE

Dostavit vrijednost Vašu ponude/usluge  od 20 radnih dana.

 

VREMENSKI OKVIR I VRIJEDNOST PONUDE

Angažovani ekspert/ekspertkinja će vršiti uslugu u periodu od 02.Januar do 21.februar2024. Godine. 2025

 

KVALIFIKACIJE EKSPERATA/EKSPERTKINJA

 Kvalifikacije i vještine:

  • Univerzitetsko obrazovanje u oblasti društvenih i/ili pravnih nauka

Opšte i posebno profesionalno iskustvo:

  • Najmanje 5 godina profesionalnog iskustva
  • Poznavanje oblasti ljudskih prava, posebno rodne ravnopravnosti
  • Iskustvo u izradi i uređivanju studija, priručnika i drugih sličnih publikacija na temu ljudskih prava
  • Iskustvo u izradi metodologije za istraživanja, provođenju istraživanja i analizi podataka dobijenih istraživanjem.

Ponude će se ocjenjivati uzimajući u obzir opšte i posebne kriterije, iskustva i prethodne reference.

METODA PODNOŠENJA

Svi zainteresovani ekspertki/kinje prijave dostavljaju BHS jezicima. Prijave sadrže:

– CV sa detaljnim informacijama o relevantnom iskustvu sa referencama, popis prethodno realizovanih poslova  i linkove na najmanje 3 (tri) objavljene publikacije  čiji su sadržaj ili metodologija izrade slični opisu zadatka iz javnog poziva, specifikaciju zadatka iz javnog poziva za koji apliciraju i cijenu usluge.

Ponuda obavezno sadrži Referentni broj: CF4.1/24

i šalje se na sljedeću e-adresuzafir@infohouse.ba;  ili dostavlja lično na adresu Gabelina 12, 71000 Sarajevo

 

Rok za dostavljanje ponude je  najkasnije  06.12.2024. godine do 18:00 sati s naznakom predmeta: Prijava za eksternog eksperta.

 

Fondacija INFOHOUSE je zahvalna na doprinosu Kanade ovom projektu kroz Fond za lokalne inicijative Kanade.

Mišljenja sadržana u ovom dokumentu ne odražavaju nužno mišljenja Vlade Kanade.