FONDACIJA INFOHOUSE traži eksternog eksperta/ekspertkinju za izradu baseline study-a u okviru projekta „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“. Projekat se realizira u okviru programa European Instrument for Democracy and Human Rights (EIDHR), finansiran od strane EU, a implementiran od strane Fondacije INFOHOUSE u saradnji s partnerom Fondacija Lara.
- Pozicija: Ekspert/ekspertkinja
- Mjesto izvođenja: Bosna i Hercegovina
- Naziv projekta: „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“, u okviru programa European Instrument for Democracy and Human Rights (EIDHR), finansiran od strane EU, a implementiran od strane Fondacije INFOHOUSE u saradnji s partnerom Fondacija Lara
- Trajanje projekta: February 01, 2023 – July 31, 2025
- Period realizacije aktivnosti: 30. April – 31. Maj 2023. godine
Referentni broj: EUTP – 02-02/2023
F. POZADINA PROBLEMA
Projekat „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“ implementira Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva u suradnji s Fondacijom Lara iz Bijeljine, a finansira Evropska unija u okviru programa „Tematski program o ljudskim pravima i demokratiji 2021“.
Iako žene u Bosni i Hercegovini čine 50,9 % stanovništva (u poređenju s 49,1 % muškaraca), njihovo učešće u plaćenom radu je značajno niže (udio ženske populacije među nezaposlenim iznosi 57,5% – 213,936). Agencija za ravnopravnost spolova BiH navodi da postoji „vidljiva razlika u platama između muškaraca i žena – razlike u satnici se procjenjuju na 9% na štetu žena“. Djevojke i žene su često izložene direktnoj diskriminaciji pri zapošljavanju – postavljaju im se nedopustiva pitanja o planiranju porodice i mogućoj trudnoći. Isto tako 40% žena je izloženo nekoj vrsti seksualnog uznemiravanja na poslu.
Žene se na tržištu rada suočavaju s višestrukom diskriminacijom (uključujući, ali ne ograničavajući se na seksualno uznemiravanje, potplaćenost, umanjenje porodiljskih prava, itd.) i nemaju lako dostupnu institucionalnu podršku ili mehanizam zaštite od diskiminacije po osnovu pola. Privredni subjekti ne provode pozitivno BiH zakonodavstvo u oblasti ravnopravnosti polova i zaštite od diskriminacije a kontrole relevantnih inspekcija (tj. inspekcije rada) su nedovoljno efikasne.
CILJ PROJEKTA
Opći cilj ovog projekta za period implementacije (2023-2025) je doprinijeti smanjenju diskriminacije žena na tržištu rada promovišući i štiteći ekonomska i socijalna prava žena i jačajući proces EU integracija.
Specifični ciljevi su:
• Olakšati implementaciju procesa dubinske analize ljudskih prava u bh. preduzećima kao mehanizma za izjednačavanje položaja žena u radu i smanjenju slučajeva kršenja njihovih ljudskih prava.
• Poboljšati provedbu BiH Zakona o ravnopravnosti spolova i drugih politika koje za cilj imaju jačanje rodne ravnopravnosti u skladu s predstojećom inicijativom o dužnoj pažnji za održivo poslovanje.
Projektnim aktivnostima će se unaprijediti ravnopravnost spolova u radu u 10 preduzeća u BiH, čime će se stvoriti bolje radno okruženje za najmanje 200 zaposlenih žena. Također, razvit će se i učiniti dostupnim IT alat za prijavu kršenja radnih ljudskih prava u odnosu na zakonodavstvo BiH, kao mjeru u stvarnom vremenu za zaštitu i sprječavanje diskriminacije žena na tržištu rada, koja ima veliki potencijal za daljnje širenje u preduzećima diljem BiH.
OPSEG ZADATKA
Zadatak je Izrada Studije o standardima i politikama rodne ravnopravnosti na poslovnom tržištu rada – – Human Rights Due Diligence Business Methodology, u skladu sa EU zakonodavstvom/obavezama integracije. Rodna ravnopravnost na poslovnom tržištu rada je način da kompanije proaktivno upravljaju svojim potencijalnim i stvarnim štetnim uticajima na ljudska prava kroz četiri ključne komponente:
- Identifikovanje i procjena stvarnih ili potencijalnih štetnih uticaja na ljudska prava koje preduzeće može izazvati ili doprinjeti svojim sopstvenim aktivnostima, ili koji mogu biti direktno povezani sa njegovim poslovanjem, proizvodima ili uslugama u njegovim poslovnim odnosima;
- Integrisanje nalaza iz procjene uticaja u relevantne procese kompanije i preduzimanje odgovarajućih radnji u skladu sa njenom uključenošću u uticaj;
- Praćenje efikasnosti mjera i procesa za rješavanje štetnih uticaja na ljudska prava kako bi se znalo da li iste funkcionišu; i
- Komuniciranje o tome kako se rješavaju uticaji i pokazivanje zainteresovanim stranama – posebno pogođenim zainteresovanim stranama – da postoje adekvatne politike i procesi na snazi.
G. ZADACI IZVRŠIOCA/TELJICE USLUGE
Studija (maksimalno do 40 stranica) će uključivati:
1.Desk pregled
- zakonodavnog okvira BiH koji regulišu rodnu ravnopravnost i zaštitu od diskriminacije na tržištu rada (naglasak na ekonomska i socijalna prava žena)
- zakonodavstva EU vezano za ljudska prava na tržištu rada koje je potrebno integrirati u domaći zakonski okvir u procesu EU integracija (uključujući nadolazeću Direktivu EU o korporativnoj održivosti (due diligence),;
2. Analiza
- koje se zakonske obaveze zaštite ljudskih prava u praksi na tržištu rada i zašto nedovoljno provode (ilustrativan primjer Politika nulte tolerancije prema seksualnom uznemiravanju), za koje nisu predviđeni odgovarajući mehanizmi za kontrolu provođenja i/ili je potrebno usklađivanje sa drugim zakonima.
- koji su mehanizmi zaštite ljudskih prava ((naglasak na ekonomska i socijalna prava žena) na tržištu rada dostupni?
3. Zaključak
Zaključak sumira sve istraženo i analizirano, te donosi konkretne preporuke kako uticati na unapređenje ljudskih prava, posebno ženskih prava na tržištu rada.
4. Aneksi
- primjeri dobrih praksi iz najmanje 2 zemlje EU (iz nacionalnog zakonodavstva i/ili politika kompanija u zemljama EU);
- primjeri dobrih praksi razvijenih u BiH;
- lista relevantnih zakona, strategija i akcionih planova na nivou BiH
- zaključci i preporuke.
Studija će služiti i kao vodič projektnom timu u razvoju procesa izgradnje kapaciteta u odabranim kompanijama i OCD, ali će istovremeno doprinijeti i održivosti projekta jer ostaje kao alat nadležnim institucijama i organizacijama za oblikovanje zakonodavnih i poslovnih politika u skladu sa standardima poštivanja ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.
F. VRIJEDNOST PONUDE I PLAĆANJE
Maksimalan bruto iznos za izvršenje predmetne usluge iznosi 4.000 eura protivvrijednosti sa uračunatim porezima. Isplata za rad po ovom pozivu će biti definisana Ugovorom.
H. VREMENSKI OKVIR I VRIJEDNOST PONUDE
Angažirana ekspert/ekspertkinja će vršiti uslugu u periodu od 30.04.2023.-31.05.2023. godine.
I. KVALIFIKACIJE EKSPERTA/EKSPERTKINJE
Kvalifikacije i vještine:
- Univerzitetsko obrazovanje u oblasti društvenih i/ili pravnih nauka
Opšte i posebno profesionalno iskustvo:
- Najmanje 5 godina profesionalnog iskustva
- Poznavanje EU zakonodavstva i vještine analiza zakonskog okvira
- Iskustvo u izradi i uređivanju studija, priručnika i drugih sličnih publikacija na temu ljudskih prava
Ponude će se ocjenjivati uzimajući u obzir opšte i posebne kriterije iskustva i prethodne reference.
METODA PODNOŠENJA
Svi zainteresirani prijavitelji na BHS jeziku dostavljaju:
– CV sa detaljnim informacijama o relevantnom iskustvu sa referencama, popis prethodno realizovanih poslova i linkovi na najmanj 3 (tri) objavljene publikacije čiji su sadržaj ili metodologija izrade slični opisu zadatka iz javnog poziva.
Ponuda obavezno sadrži Referentni broj: EUTP-02-02\2023 i šalje se na sljedeću e-adresu: zafir@infohouse.ba ili dostavlja lično na adresu Fonadacije INFOHOUSE, Valtera Perića 16, 71000 Sarajevo. Rok za dostavljanje ponude je najkasnije 20.04. 2023. godine do 17:00 sati s naznakom predmeta: Prijava za izradu Baseline Study.